Estetinis plombavimas – dantų pilnos anatominės formos atkūrimas arba naujos suteikimas. Šio plombavimo metu atstatomos dantų vagelės, kauburėliai, galima keisti dantų formą, spalvą, kryptį.
Tai dažniausiai naudojama minimaliai invazyvi estetinės odontologijos procedūra. Jos metu, saugant išlikusius sveikus danties audinius, gydytojo kabinete per vieną ar kelis vizitus plombinėmis medžiagomis tiesiogiai atstatomi pažeisti dantų audiniai, forma, spalvinės savybės, padėtis lanke. Esant nedideliems defektams – tai greitas, estetiškas, dantų audinius tausojantis metodas.
Mūsų klinikoje maksimaliai siekiame išlaikyti likusį nepažeistą danties audinį jų nešlifuojant, išlaikant danties gyvybingumą. Juvelyriškai tiksliai sluoksnis po sluoksnio atkuriami dentinas, emalis bei dantų forma, skaidrumas, spalva, išlaikant sveiką gleivinę, kaulo struktūrą. Taip atkuriama danties estetika bei funkcija.
Dantys apsaugomi nuo drėgmės specialia guma – koferdamu. Tada plombinė medžiaga gerai sukimba su danties audiniais ir užtikrinamas restauracijos ilgalaikiškumas.
Tiesioginės dantų restauracijos – tai kompozicinės plombos, kurių sudėtyje yra plastmasės bei stiklo dalelių. Klinikoje „Fabrica Dentis“ plombuojame kompozitais, pagamintais Japonijoje, JAV, Vokietijoje – tomis pačiomis, kurias naudoja ir pažangiausi vakarų šalių odontologai. Kompozitų savybės skiriasi poliravimo savybėmis, spalva, atspindžiu, elastingumu. Mūsų gydytojai parinks reikiamus kompozitus pagal esamą skirtingą situaciją.
Dėl didžiulio ir pastovaus mechaninio krūvio, tenkančio dantims, restauracijos gauna apkrovą, o esant parafunkcijoms, trauminiam sukandimui – dvigubą ar didesnę perkrovą. Jos dėvisi, tirpsta, skyla veikiamos tempimo, lenkimo jėgų. Todėl į šiuos papildomus veiksnius būtina atsižvelgti renkantis restauracijas.
Kai nudyla danties kandamojo krašto emalis, atsiveria kelis kartus minkštesnis dentinas, tada dilimas dar labiau paspartėja. Kompozitais rekomenduojama atstatyti nudilusius kandamuosius ir kramtomuosius kraštus. Dėl dantų spalvos, formos plombuojamas visas priekinis danties paviršius – tai laminatė. Jos gali būti gaminamos ir iš porceliano.
Kai nutirpsta kaulas, kuris palaiko dantį, apsinuogina dantų kakleliai, atsidengia daugiau šaknies ir susiformuoja juodi trikampiai. Estetinis plombavimas padeda uždaryti tamsius tarpus tarp dantų. Plombuojama atsižvelgiant į kitoje pusėje esančius natūralius dantis, kad būtų išlaikoma simetrija.
Kompozitinės medžiagos dėvisi du kartus greičiau, bei natūralūs dantys. Todėl, jeigu plomba reika atstatyti didelius paviršius, tobulas blizgesys greičiausiai nesilaikys ilgiau, nei kelis mėnesius. Priekiniuose dantyse plombos dėvėjimasis pasireiškia blizgesio praradimu, krūminiuose – žemėjimu.
Estetiškai plombuotus dantis priekinėje dantų srityje būtina periodiškai poliruoti, taip atnaujinant paviršiaus struktūrą ir iš naujo suteikiant blizgesį.
Jei dantis labai pažeistas (visas danties paviršius priekinėje srityje arba puse vainiko krūminiuose dantyse), vertėtų rinktis estetinį protezavimą.
Estetinio plombavimo pliusai ir minusai
Pagrindiniai privalumai – tai atstatomų dantų spalva gaunama ‘šilta’, natūralesnė, nei protezuojamų dantų. Pašalinama mažiau danties audinių nei protezuojant. Tai greitas sprendimas, nereikalaujantis laboratorijos, sutaupomas laikas, finansai. Ypač gerai tinka jaunų žmonių dantų atstatymui, vaikams, nuskilus dantims. Nuskilimus, netikslumus galima pakoreguoti kito vizito metu. Esant nedideliems defektams, atstatyto danties tvirtumo prideda likę sveiki danties audiniai.
Tačiau, kaip ir bet kokios procedūros, šis tiesioginis dantų atstatymas turi ir savo minusų: kietinant kompozitines plombas, jos traukiasi, dėl to gali atsirasti kraštinis pralaidumas, nevientisumas, nusidažymas. Kompozitai labiau kaupia apnašą, praranda blizgesį. Dėl to rekomenduojama kartą du į metus atlikti poliravimą. Atstatinėjant krūminius dantis didelėmis plombomis, galimas sąkandžio aukščio praradimas, žemėjimas, sąnario patologija. Taigi atstatinėti visą dantį iš plombos, kai likusi tik šaknis, nėra patartina, nes plombos tvirtumo nebeužtenka.
Dėl mažesnės kainos ir laiko sąnaudų pacientai dažnai renkasi estetinį plombavimą esant ir dideliems defektams. Tačiau tokiu atveju pacientai turi žinoti, kad estetinės plombos estetika ir tvirtumas su laiku kinta.
Estetinis protezavimas
Kai paciento lūkesčių nepatenkina estetinis plombavimas ir /ar dantų balinimas, pasirenkamas estetinis protezavimas.
Estetinės restauracijos yra gaminamos iš bemetalės keramikos (porceliano), kuri atrodo natūraliai, estetiškai ir ilgai nekinta.
Estetinis protezavimas gali būti atliekamas:
Vainikėliais
Porceliano dantų vainikėliai yra puikus pasirinkimas atkuriant pažeisto danties formą ir funkciją , nes vainikėlis iš esmės pakeičia visą išorinę danties dalį iki dantenų lygio. Karūnėlės neapsiriboja tik danties vainiko atstaymu, bet gali būti sukurtos dar geresnei estetinei išvaizdai.
Protezavimas karūnėlėmis pasirenkamas, kai dantų ėduonis pažeidžia didžiąją dalį danties, kai netenkama dalies vainiko dėl traumos, arba esant stipriai emalio erozijai. Vainikėliai taip pat yra pasirinkimas žmonėms, norintiems užmaskuoti tamsius, “negyvus”, ar prieš tai atstytus metaliniais kaiščiais dantis.
Užklotais, Įklotais:
Tai restauracijos, kuriomis dengiama vienas ar daugiau kauburų, siekiant apsaugoti likusius danties audinius nuo skilimų. Užklotas yra panašus į plombavimą, tačiau restauracija gaminama laboratorijoje ir atkuriama tiksli danties anatomija iš keramikos. Šios restauracijos rekomenduojamos esant didelėms plomboms , ypač po kanalų gydymo. Jos yra daug konservatyvesnės nei karūnėlės, nepastebimos , atrodo kaip natūralus dantis.
Laminatėmis
Dantų laminatės yra vienas iš populiariausių, saugiausių bei patikimiausių estetinio restauravimo metodų. Dantų laminatės – tai itin plonos (0.3-0.5 mm storio) šviesai pralaidžios porceliano plokštelės, tvirtinamos prie nušlifuoto priekinio danties paviršiaus. Gaminamos iš porceliano arba šviesoje kietėjančio kompozito. Kiekvienam pacientui laminatės gaminamos individualiai, dantų technikų laboratorijoje.
Laminatės dažniausiai naudojamos estetiniais tikslais, priekiniams dantims atkurti. Dažnai yra daromos 6 – 8 priekinių dantų laminatės, siekiant sukurti gražią simetrišką šypseną.
Kada gali būti reikalingos laminatės?
Restauruoti nudilusius, nusidėvėjusius (dėl amžiaus, bruksizmo) dantis;
- Nuskilusius dėl traumų dantis;
- Dėmėti, patamsėję dantys (negyvi, tetraciklininiai) ar dėl kitų priežasčių esantys spalvos pokyčiai, kurių negalime pašalinti balinimo būdu;
- Laminatėmis gali būti koreguojama negraži, netaisyklinga dantų forma, taip pat uždaromi tarpai tarp dantų;
- Laminatės gali būti naudojamos ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų dantims pagražinti.
- Šis protezavimo būdas yra laikomas estetinio plombavimo alternatyva.
Dantų laminatės ir jų privalumai:
- Tai natūraliai atrodanti, patvari, spalvos nekeičianti bei blizgesio neprarandanti danties restauracija.
- Porcelainas labai gerai sukimba su danties audiniu;
- Nušlifuojama mažiau danties audinio nei dedant karūnėles;
- Funkcionuoja 10–15 m., kai plombos – 5–8 metus;
- Dantenų audiniai gerai toleruoja porcelianą, jis nesukelia alergijos;
- Net labai tamsios spalvos dantis galima paversti ypač baltais;
- Estetiniu plombavimu ne visada galima paslėpti tamsius dantis, be to plombos yra porėtos, su laiku keičia spalvą, praranda blizgesį ir turi būti perpoliruojamos;
- Pasiekiama aukščiausio lygio estetika, vadinama “Holivudiška šypsena”.
Protezavimo dantų laminatėmis eiga
Jei nusprendėte protezuoti dantis laminatėmis, pirmiausia, rekomenduojame apsilankyti odontologijos klinikoje ir pasikonsultuoti su odotologu, kokios tiksliai dantų išvaizdos pageidaujate. Atlikus nuodugnią apžiūrą, reiktų įvertinti alternatyvius gydymo metodus, kuriems visai nereikalingas danties preparavimas ir pasiekiamas panašus rezultatas.
Pasirinkus porceliano laminates aptariama dantų forma, aukštis, spalva, padaromas pavaškavimas būsimų dantų. Pasirinkus šias restauracijas, paprastai užtenka 2–3 vizitų pas gydytoją odontologą. Per pirmąjį vizitą dantys paruošiami procedūrai. Ji gali užtrukti nuo 1 iki 4 valandų. Per tą laiką pašalinama senoji restauracija, nuimami dantų atspaudai, parenkama porceliano spalva ir forma. Per antrąjį vizitą laminatės matuojamos, uždedamos ir cementuojamos.
Kol laboratorijoje bus gaminamos ilgalaikės laminatės, pacientui yra uždedamos laikinos laminatės. Po šios neskausmingos, diskomforto nesukeliančios, minimaliai invazyvios procedūros dantys tampa tvirti, gražūs ir galima džiaugtis nuostabia šypsena.
Įprastai laminatės tarnauja daug metų, tačiau, kaip ir natūralūs dantys, jos gali būti pažeistos. Maži laminačių pažeidimai nesunkiai pataisomi, esant būtinybei, kuri nors iš laminačių gali būti pakeista nauja.
Priežiūra
Individualiai pagamintos ir uždėtos ant dantų laminatės niekuo nesiskirs nuo šalia esančių natūralių dantų. Jos neapsunkins kasdienės burnos higienos, speciali priežiūra nėra reikalinga. Tačiau reikėtų vengti kąsti kietus maisto produktus: riešutus, kaulus, neatidarinėt pakuočių dantimis dėl galimų skilimų. Bruksitams rekomenduojamos apsauginės kapos.
Laminatėms būtina tokia pati priežiūra kaip ir sveikiems dantims. Svarbu valyti dantis šepetėliu ir tarpdančių siūlu.
Bemetalės keramikos rūšys:
Cirkonio oksido keramika
Cirkonio keramikos protezų pagrindas yra cirkonio oksido karkasas, kurį sudaro tanki sukietinta keraminė medžiaga. Pats karkasas yra gaminamas CAD/CAM skaitmeninės technologijos būdu. Konstrukcija yra sumodeliuojama kompiuterinės programos pagalba ir vėliau išfrezuojama specialioje frezavimo mašinoje iš vientisos medžiagos bloko ir kietinama 1500°C temperatūroje. Dėl didelio tankumo, išgaunamo kietinimo metu, cirkonis laikui bėgant nekeičia savo struktūros, taip pat nekinta ir jo spalva.. Jie geriau priglunda prie likusių savų danties audinių, dėl to sumažėja antrinio karieso tikimybė, kaupia mažiau apnašų, todėl tarnauja gerokai ilgiau nei tradiciniai metalo keramikos protezai. Tvirtumu jis lenkia bemetalės keramikos restauracijas. Vietoje metalo naudojamas cirkonio oksido tvirtas karkasas suteikia galimybę protezuoti ne tik šoninius dantis, kuriems tenka didelis kramtymo krūvis, bet ir priekinius dantis, kuriems reikalinga maksimali estetika. Natūralios danties spalvos karkasui, panaudojus specialią dažymo technologiją ar uždėjus specialias keramikos mases, sukuriamas natūralaus danties vaizdas. Dėl to, kad konstrukcijoje nebėra metalo, nebelieka juodo dantenų kraštelio fenomeno, kuris daug metų vargino pacientus, nešiojančius metalo keramikos tiltus ir vainikėlius. Naujos kartos cirkonio oksido keramika yra labai tiksli. Ji gerai suderinama su burnos gleivine, pasižymi puikiu biosuderinamumu, todėl tinka net ir alergiškiems žmonėms. Dėl paviršiaus ypatybių prie jos sunkiau kimba apnašos. Šia medžiaga lėčiau negu metalu sklinda šaltis ir karštis, o tai padeda sukurti nuosavo danties pojūtį. Svarbiausias kriterijus renkantis bemetalę cirkonio keramiką – puikus estetinis vaizdas. Jokio juodo kraštelio šalia dantenų! Begalinė spalvų paletė, suteikianti unikalią galimybę išgauti natūralų danties vaizdą.
-IPS e.max keramika
Tai Ivoclar Vivadent patentuota medžiaga iš ličio disilikato, pasižyminti estetika ir tvirtumu.
Restauracijos pagamintos iš šios medžiagos nekeičia spalvos, nesugeria pigmentinių medžiagų, jų nereikia poliruoti ir pasižymi geru biosuderinamumu.
Estetinis vaizdas gaunamas ant ličio disilikato karkaso užkepant specialius dažus arba sluoksniuojant ir užkepant keramiką.
Dėl užkeptos sluoksniuotos keramikos dantis atrodo estetiškiau, nes tampa skaidresnis.
Iš šios keramikos gaminami vainikėkiai priekinių dantų srityje, laminatės, užklotai.
Sluoksniuotos keramikos restauracija
Tai porceliano keramika arba stiklo keramika. Šio tipo protezus sudėtingiausia pagaminti. Tai yra viena iš natūraliausiai atrodančių ir labiausiai estetiškų medžiagų, naudojama priekinių dantų vainikėliams, nes nepritaikyta dideliam krūminių dantų kramtymo krūviui. Iš porceliano keramikos gaminamos ypatingai plonos danties laminatės, siekiančios 0,2 – 0,3 mm storio, todėl išsaugomas maksimalus kiekis savų danties audinių. Tai estetškiausias ir labiausiai tausojantis dantų atstatymo metodas, pranokstantis helio plombų estetiką. Tačiau tvirtumu nusileidžia IPS e.max ir cirkonio keramikai.
Stiklo keramikos atsparumas lenkimui yra 90 – 120 Mpa, o IPS e.max keramikos 360 – 400 Mpa.
Tačiau, jeigu yra likęs pakankamas nuosavo emalio kiekis, tai susicementavus su laminate, gaunama tvirta konstrukcija, nenusileidžianti kitoms keramikos rūšims.